Promotivna skupština Bošnjačke kulturne zajednice

Bošnjačka kulturna zajednica (BKZ) je nastala sa ciljem očuvanja i afirmacije nacionalnog, kulturnog i vjerskog identiteta Bošnjaka u Sandžaku. Ona je zajednica trenutka u kojem živimo i zajednica budućnosti  koju ćemo kreirati u najboljem interesu svih nas. Osnivačka skupština Bošnjačke kulturne zajednice održana  je 22. decembra 2009. godine  i na njoj su usvojena osnivačka akta i izabrani organi. Bošnjačka kulturna zajednica  je registrovana kod nadlježnog organa rješenjem pod rednim brojem BU1717/2009 dana   21.01.2010.
Promotivnoj skupštini Bošnjačke kulturne zajednice su, pored visoke delegacije Islamske zajednice u Srbiji na  čelu sa glavnim muftijom, Muamerom ef. Zukorlićem, prisustvovali i prof. dr Senadin Lavić – predsjednik Bošnjačke zajednice kulture “Preporod” iz Sarajeva, prof. dr Džemaludin Latić – književnik iz Sarajeva, gospodin Zoran Ostojić – potpredsjednik Liberalne demokratske partije iz Beograda, gospodin Džavid Šabović – narodni poslanik u Parlamentu Crne Gore, dr. Mirsad Đerlek – predsjednik Sandžačke narodne partije, gospodin Tarik Imamović – predsjednk stranke Sandžačka alternativa, gospodin Mithat Nokić – predsjednik Ekološke stranke “Zeleni”, dr. Mithat Eminović – Narodni pokret Sandžaka, gospodin Zulkefil Sadović – predsjednik Demokratske partije Sandžaka, delegacija uprave Novog Pazara na čelu sa pomoćnikom gradonačelnika, gospodinom Emirom Elfićem, gospodin Harun Hajradinović – predsjednik Skupštine opštine Sjenica, gospodin Samir Agović – predsjedniku Skupštine opštine Berane, gospodin Edin Salković – predsjednik Zajednice sandžačke dijaspore, te predstavnici ostalih političkih stranaka, direktori osnovnih i srednjih škola, predsjednici i predstavnici nevladinih organizacija, kulturnih, društvenih i humanitarnih udruženja, kao i mnogi drugi bošnjaci iz Novog Pazara, Tutina, Sjenice, Prijepolja, Priboja, Nove Varoši, Rožaja, Berana, Bijelog Polja, Plava i Gusinja, Sarajeva, Pariza, Kelna, Beča, Minhena i Berlina.
Nakon selama i pozdrava upućenih gostima od strane organizatora, predstavljeno je rukovodstvo Bošnjačke kulturne zajednice u sastavu:
•    Predsjednik  Bošnjačke kulturne zajednice prof. dr Mevlud Dudić
•    Predsjednik Skupštine dr Almir Pramneković
•    Predsjednik Izvršnog odbora Samir Tandir
•    Zamjenik  predsjednika Bošnjačke kulturne zajednice mr Nusret Nicević
•    Potpredsjednici bošnjačke kulturne zajednice
o    dr Rifat Redžović,
o    Šefadil Ličina,
o    Hako Duljević.
•    Potpredsjednik Skupštine BKZ, Sead Šaćirović
•    Generalni sekretar dr Amela Lukač Zoranić
•    Članovi Izvršnog odbora  po resorima
o    prof. dr Mehmed Slezović, etnologija
o    prof. dr Fehim Husković, likovna umjetnost
o    prof. dr Šefket Krcić, izdavačka djelatnost i bibliotekarstvo
o    dr Suad Bećirović, naučno istraživački rad
o    mr Mustafa Fetić, prosvjetno obrazovna oblast
o    mr Jahija Fehratović , jezik i književnost
o    mr Jasmina Fortić, muzejska djelatnost
o    mr Aida Kožar, pozorišno scenska umjetnost,
o    Aladin Imamović, muzička oblast
•    Nadzorni odbor
o    Prof. dr Admir Muratović, predsjednik
o    Enes ef. Svraka, član
o    Kemal Mehmedović, član
•    Sud časti
o    Sead Hasanović, predsjednik
o    Taip Đondić, član
o    Tešrif Šačić, član
Nakon predstavljanja prisutnima se prvi obratio predsjednik BKZ-a dr Mevlud Dudić koji se zahvalio i izrazio svoje zadovoljstvo da su Bošnjačku kulturnu zajednicu prepoznali kao važnu organizaciju za Bošnjake, i postali njeni prijatelji, prijatelji Sandžaka i bošnjačkog naroda.
„Danas svjesno i odgovorno otvaramo novo poglavlje u historiji Bošnjaka, bez namjere da zadiremo u prošlost ali sa nadom i vjerom u bolju budućnost i bolji život,“ rekao je između ostalog predsjednik BKZ dr. Mevlud Dudić i dodao „ Bošnjačka kulturna zajednica nastala je kao reakcija na trenutnu situaciju u bošnjačkom društvu koju karakteriše činjenica da Bošnjaci na Sandžaku i Srbiji, ako se izuzme Islamska zajednica, nemaju ni jednu drugu instituciju koja bi štitila istinske interese bošnjačkog naroda. Osnovna ideja oko koje su se okupili osnivači BKZ jeste briga  za pravo i jednake šanse za svakog Bošnjaka. Želimo da mladi Bošnjaci kao i oni malo stariji dobiju stvarnu šansu da iskažu svoje znanje i umijeće. Najvažniji zadatak i cilj BKZ jeste očuvanje i afirmacija svih nacionalnih, kulturnih i vjerskih vrijednosti bošnjačkog naroda, kao i razvijanje i jačanje svijesti o ukupnosti bošnjačke kulture u svjetskoj zajednici kultura kako bi se time osigurao ravnopravan položaj u svjetskoj kulturnoj baštini. Bošnjaci krenimo zajedno.“
Nakon uvodnog izlaganja predsjednika Dudića, prisutnima u sali se obratio dr Senadin Lavić, predsjednik Bošnjačke zajednice kulture “Preporod” iz Sarajeva koji je u svojem pozdravnom govoru prenio selame od akademika Muhameda Filipovića iz Sarajeva koji je bio spriječen da dođe na Promotivnu skupštinu:
„Sandžaklije su dio bošnjačkog bića, a Sarajevo je srce ili centrum Bošnjaka, i Sandžaklije treba da se osjećaju dijelom tog bošnjačkog bića bez obzira da li žive u Novom Pazaru, Skoplju ili drugdje. Mi smo odgovorni pred svojim narodom i pred Bogom da se brinemo o tom narodu, i da napravimo mrežu Bošnjaka na planeti. Vi ste danas započeli gradnju planetarne mreže Bošnjaka i ja vam želim sve najbolje u radu.“
Prof. dr Džemaludin Latića, književnik iz Sarajeva je u svom obraćanju skupu kazao.
„Ovo je veliki dan za naš bošnjački narod i želio bih da vam čestitam na ovom velikom koraku. Ovo se dešava u godinama kada Bošnjaci kao cjelina mogu da sve dobiju ili da sve izgube. Ali ja se nadam da ćemo mi sa novom inteligencijom i sa novim kulturnim poslenicima sve dobiti u budućoj Evropskoj uniji i na ovim našim prostorima. Ja pozivam BKZ da širi opštu kulturnu i političku svijest u našem narodu.“
Gospodin Zoran Ostojić, potpredsjednik Liberalne demokratske partije iz Beograda prenio je pozdrave predsjednika LDP-a Čedomira Jovanovića i čestitao organizatorima registraciju BKZ i uspješan skup.
„LDP je građanska stranka i mi želimo da i Srbija bude građanska država. Mi Srbi nismo se nešto usrećili sa našim liderima tokom devedesetih godina, a čini mi se da se ni vi Bošnjaci niste usrećili sa vašim. Ovi naši posvađaše narod, a ovi vaši takođe, podeliše narod, pa vidim na kraju i Islamsku zajednicu. Zato mi želimo partnere koji će nam pomoći da promijenimo Srbiju. Da Srbija bude zemlja koja će poštovati i Bošnjake ali i Srbe. Mi želimo da vam pomognemo, ali očekujemo od vas pomoć u menjanju Srbije, jer ta naša država još nezna ni koje su joj granice. Bošnjački narod će u LDP-u uvek imati prijatelje na putu borbe za ostvarivanje boljeg života. Na tom putu će biti i pobeda, ali i poraza. Zajedno mislim da možemo da promenimo Srbiju, zato srećno vam bilo.“
Prisutnim građanima su se također obratili i Džavid Šabović, Narodni poslanik u Parlamentu Crne Gore, profesor Mehmed Slezović, potpredsjednik Sandžačkog intelektualnog kluba u Novom Pazaru, gospodin Edin Salković predsjednik Zajednice sandžačke dijaspore, prof.dr Šefket Krcić, predsjednik Matice bošnjaka, gospodin Hako Duljević, predsjednik Udruženja sandžaklija u Sarajevu, a na kraju se obratio i predsjednik Mešihata, glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer ef. Zukorlić. On je između ostalog rekao:
„Osjećam se ponosnim što imam priliku da zajedno sa vama učestvujem u ovim divnim i srećnim trenutcima. Vi znate da onog trenutka kada je ovaj narod institucionalno zaokružio svoju duhovnost sa jedinstvenom Islamskom zajednicom i svim vjersko-prosvetnim ustanovama koje su nastale iz te zajednice desio se tektonski poremjećaj u političko-obavještajnim krugovima i onda je krenula agresija na Islamsku zajednicu. Preživjeti tu agresiju znači zaslužiti priznanje. Onoga trenutka kada je osnovan Internacionalni univerzitet, ovaj narod se formira i zaokružuje prosvjetno-obrazovno na najvišem nivou, pokazujući sopstvene kapacitete. Zato se osjećam ponosnim što ovaj narod nastavlja da se razvija i organizira u svojoj institucionalnoj svijesti pa nakon svog duhovnog organizovanja, nakon svog intelektualno-prosvjetnog stabilizovanja evo sada novog talasa snage, kulturnog organizovanja. Ali ne onako kako to obično biva sa kulturom tiho i neprimjetno već žestoko ulaskom na velika vrata kroz Bošnjačku kulturnu zajednicu. Čestitam Bošnjacima na ovom talasu sopstvenog preporoda, stim što ovaj kulturni pokret ne doživljavam kao nastanak, jer u kulturi se nemože tek tako nastajati. Shvatio sam da ova zajednica nema namjeru da kultiviše pojedinca i narod već da ima ambiciju da skupi tu silnu razasutu kulturnu energiju koja se nalazi u svakom čovjeku ovdje na Sandžaku, ali i u dijaspori. Ispiti su za BKZ tek počeli. Onoliko koliko njihov nastanak proizvede nervoze u političko-udbaškim krugovima, onoliko su dobri, ukoliko sve mirno protrkne, pa ne bude nervoze onda se moraju zapitati šta to nije u redu. Ali koliko ja mogu vidjeti, već od juče nervoza jako raste. A i po strukturi dolaska i ne dolaska danas na ovaj skup to se takođe može jasno vidjeti i jasno zaključiti, što ljudima iz BKZ predstavlja priznanje i ja im na tome čestitam. Još jedna stvar me impresionirala danas. Orijentacija da ova Bošnjačka kulturna zajednica ne bude poltron politici. Zašto je kultura organizovana danas u društvima tranzicije u zaostatku? Pa zato što je taoc politike. Zato što uvjek jedan Dom kulture da bi funkcionisao kako treba on ovisi o nekoj vladajućoj politici. Čuo sam da ste morali dati novac da bi ste danas bili u ovoj sali ovdje, to me jako rastužilo ako je tačno. Zato što sam mislio da se nikada neće ponoviti 2001. godina kada je predhodna opštinska vlast tražila novac premijeru Zoranu Đinđiću da održi skup u ovoj sali. Mislio sam da je to daleko iza nas. Nebih da im šaljem nikakve poruke osim da nauče lekciju od njihovih predhodnika, jer sve što prepišu od njih desiće se i njima kao što se desilo i ovim predhodnima. E baš zato je potrebna BKZ, kako nebi ste bili taoc neke lokalne politike, a ta lokalna politika taoc neke ministarske fotelje i onda nema kulture već ima kvazi kulture. Nastanak ove organizacije za mene predstavlja rađanje optimizma. Kada pogledam sastav ovoga tima moram reći da sam oduševljen jer ovaj tim može da uradi jako mnogo. Takođe me raduje da će BKZ učestvovati u akciji za Bošnjački nacionalni savjet, jer je neophodno i taj Savjet uzeti iz ruku Beograda, jer oni formiraju Nacionalne savjete da podržavaju beogradske politike i pojedince na čelu tih politika. Mi smo svjedoci da je do sada Bošnjački nacionalni savjet bio batina protiv Bošnjaka. I zaista je vrijeme da se stane sa time. Uvjeren sam da nakon uspostave jake Islamske zajednice, nakon uspostave Univerziteta i danas uspostavom Kulturne zajednice, sa ta tri temeljna stuba Bošnjaci nisu u opasnosti kada je u pitanju njihov kulturni opstanak i opstanak njihovog identiteta.“
Govorom Glavnog muftije završen je program Promotivne skupštine Bošnjačke kulturne zajednice.

Nermin Gicić
Salahudin Fetić